Кросворд на тему араби. Загальна історія. "Історія Середніх віків". VIII-IX ст. – арабське Відродження

Тема уроку: КУЛЬТУРА КРАЇН АРАБСЬКОГО ХАЛІФАТУ.

Цілі:
1. Продовжити з'ясування історичних умов, які сприятливо вплинули на розвиток культури країн Арабського халіфату.
2. З'ясувати, який внесок зробили народи Арабського халіфату у розвиток світової культури.
3. Показати роль ісламу у розвитку культури країн Арабського халіфату.
4. Продовжити розвиток вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, робити висновки.
Основні поняття та терміни: арабески, медресе, мечеть, мінарет, мавританське мистецтво, фарсі.
Тип уроку: комбінований.
Вид діяльності учнів: групова бесіда, індивідуальна робота, робота з підручником
Обладнання: підручник, ілюстрації «Соборна мечеть у Кордові» (інтер'єр), «Мечеть Омейядів у Дамаску, Сирія», «Левовий двір у Альгамбрі. XIII-XIV ст. Гранада, Іспанія».

Вищі мусульманські школи

Небагато подій в історії мали такий швидкий, глибокий і далекосяжний вплив, як поява ісламу. Вони стерли велику та міцну регіональну державу – Персію; зменшив свого блискучого суперника, Візантію, до крутого стану; і вирізав з їх територій таку величезну імперію, як Рим у розпалі. Тріумф був не просто військовим. Він створив перший і єдиний раз імперію, засновану виключно на єдиній вірі, пов'язаній її законами і присвяченій її поширенню. Він вирвав споконвічно рідні релігії, такі як зороастризм у Персії, буддизм у Центральній Азії та індуїзм у значній частині долини Інду.

ХІД УРОКУ

Орг. момент
Актуалізація опорних знань
Індивідуально: Кросворд на тему «Виникнення ісламу. Арабський халіфат та його розпад».
Кросворд «Арабський халіфат та його розпад»
1. Храм, розташований у Мецці, давнє святилище.
2. Щорічні та сезонні торги
3. Кочові араби, «степовики»,
пересуваються степами зі своїми стадами
4. Рік переселення, що вважається датою
мусульманського літочислення.
5. Засновник ісламу.
6. Імператор арабського світу.
7. Священна книга мусульман.
8. Релігія мусульман.
9. Намісник халіфа, призначений
для керування в провінціях.
10. «Місто пророка».

Він перетворив арабську мову з пустельного діалекту на світову мову, яка протягом століть витісняла латинську та грецьку мови як основне сховище людського знання. І все ж таки дивно, питання про те, як мусульмани-араби досягли всього цього за такий короткий час, залишається загадковим. Не те щоб ніхто не намагався пояснити це. Сама араби збудували багату літературну традицію навколо, здавалося б, чудового успіху ісламу. Але ці бойові історії футухата чи «відкриттів», завойовані новою вірою, мали тенденцію зосереджуватися на моральній зверхності, запопадливості та мужності переможців, а не на світських чинниках, які могли б їм допомогти.

Фронтальне опитування.
Як вплинули природа та клімат Аравії на заняття її мешканців?
Що сприяло об'єднанню арабських племен?
Як з'явився іслам?
Чому саме переселення Мухаммеда стало початковою датою календаря ісламу?
Чим проповіді Мухаммеда приваблювали людей?
Як утвердився іслам серед арабських племен?
Які були причини воєнних успіхів арабів?
Коли Арабський халіфат досяг свого розквіту? Чому він розпався?

Велику увагу було приділено таким деталям, як генеалогія арабських генералів та точний поділ видобутку за рахунок точної хронології та географії. Сучасні історики зазвичай заперечують арабські історії, підкреслюючи натомість те, як катастрофічні потрясіння пізньої античності підривають здатності протистояти мусульманським навалам. Через складну природу текстових джерел, у тому числі рідкісних матеріалів грецькою, сирійською, коптською, вірменською, перською і навіть китайською, а також арабською мовами, а також через відносну убогість археологічних досліджень раннього ісламу, недавня наука також мала тенденцію бути конкретним за тематикою та тематикою.

Вивчення нового матеріалу.
Тема, цілі уроку
План вивчення нового матеріалу

Освіта.
Наукові знання.
Мистецтво.
Значення культури Арабського халіфату.

Історичні умови розвитку культури країн Арабського халіфату.
Розмова:
Як ви вважаєте, які історичні умови сприяли розвитку культури країн Арабського халіфату?

Не для одного покоління хтось намагався провести широку політичну історію першого століття ісламу. Деякі автори краще підготовлені до такого завдання, ніж Х'ю Кеннеді. Професор середньовічної історіїв Університеті Сент-Ендрюса, в Шотландії, він написав безліч статей та численних книг про ранній іслам, включаючи популярні історії, а також наукові дослідження. Кеннеді - витончений історик, утримуючись від необґрунтованих припущень та дотримуючись близьких джерел. Замість того, щоб відхиляти підозрілий матеріал, як тріумфальні історії мусульман, він вважає за краще просівати їх у пошуках підказок.

Високий рівеньрозвитку ремесла та торгівлі;
- Наявність великих міст;
- Наявність сильної центральної влади;
- Збереження пам'яток стародавньої культури;
- Збереження традицій та художніх умінь, накопичених століттями.

Розповідь вчителя:
Культура країн Арабського халіфату ввібрала в себе багато з культури східних країн– Сирії, Єгипту, Межиріччя, та багато з античної культури. Але найбільший вплив на культуру країн Арабського халіфату надали народи Середньої Азії.

Враховуючи величезне географічне охоплення роботи та плямистий, розрізнений характер доказів, Кеннеді мудро вирішив організувати книгу, більш-менш хронологічно, одну кампанію за іншою. Він починає, однак, з пари корисних розділів, один із яких досліджує текстові та археологічні джерела за цей період, другий з яких описує форму арабського суспільства на початку великої ісламської експансії.

Кеннеді, далекі від диких, неписьменних бедуїнів, ранні мусульманські лідери були витонченими містечками та висококваліфікованими командирами. Як тільки вони згуртували критичну масу новонавернених, швидке приєднання до нової віри племен з усього Аравійського півострова створило власний імпульс для завоювання. Арабське суспільство було пристосовано до міжплемінного конфлікту. Тепер, підкорившись владі одного лідера, мусульманський халіф, кочові воїни повинні були спрямовувати свою енергію назовні або ризикувати розлукою ісламської нації, що народжується.

Розмова:
Як ви вважаєте, які галузі знань отримували більший розвиток?
(Розвиток отримували ті галузі знань, які були пов'язані з практичними потребами ремесла та торгівлі: географія, математика, астрономія)

2. Освіта.
Розповідь вчителя:
Кожен мусульманин, який збирався здобути якусь посаду, мав здобути освіту.

Їхній бойовий дух був ще більш укорінений доктриною джихаду, яка обіцяла як земні, і небесні нагороди. Мученикам було гарантовано особливе місце в раю, тоді як солдатам було дозволено тримати чотири п'яті захоплені видобутки. Декілька інших факторів виявилися вирішальними. Найважливішим був час.

Починаючи з 540 року, епідемії бубонної чуми, що повторюються, мабуть, різко скоротили населення на Близькому Сході і в Середземномор'ї. Політична метушня мала послабити регіон більше. Лише у 624 році візантійці під Гераклієм контратакували, висадивши армію на березі Чорного моря, за перськими лініями, яка звільнила та пограбувала свій шлях на південь через перські серця.

Робота з підручником: стор. 77-78
Прочитайте пункт 1 Освіта та дайте відповіді на запитання:
Якою мовою розмовляли країн, де поширився іслам?
Де могли здобути освіту мусульмани?

Наукові знання.
Розмова:
Послухайте арабські прислів'я. Подумайте, що вони говорять? «Чорнила вченого мають цінуватися нарівні з кров'ю мученика»
«Той не вмирає, хто віддає життя науці»
«Найважливіша вправа людини – знання»
«Хто вирушає в дорогу заради науки, перед тим відчиняються двері раю».

Приклад керування параметрами електронної пошти. . Але десятиліття війни, у вигляді сценарію Квентіна Тарантіно, залишили і Візантію, і Персію приголомшеними і кровоточивими. Раптове мусульманське просування знайшло їх зовсім непідготовленими. Як зазначає Кеннеді: «Якби Мухаммад народився більш раннім поколінням, і він та його наступники спробували відправити армії проти великих імперій, скажімо, у 600, важко уявити, що вони взагалі досягли б прогресу».

Згадаймо, що довідалися

Гірше того, для Іраклія розкол серед християнських сект привів багатьох єгиптян та сирійців до арабських загарбників проти візантійців, які намагалися нав'язати ортодоксією грубою силою. Для подальшої переваги мусульман вони вимагали щодо м'яких термінів: ті з переможених, які не прийняли іслам, могли поклонятися, як їм завгодно, при сплаті щорічного податку, який був не більш обтяжливим, ніж те, що вони заплатили раніше.

? (Про велику повагу до наукових знань, наукової діяльності).

Вчені країн халіфату вивчали праці Евкліда з геометрії та Птолемея з астрономії. Арабською мовою були перекладені праці іранських, індійських учених.
У Багдаді за правління Харуна ар-Рашида було засновано «Будинок мудрості» - сховище рукописів, де перекладали та переписували книги.

Мусульманський наступ не завжди був безболісним, як показує Кеннеді у гострому розділі, який дає голос переможеним. У деяких випадках міста, які чинили опір, були зруйновані, їх мешканців було вбито або поневолено. У Північній Африцімасштаби рабського рейду були такі великі, що викликали величезне повстання берберів. На більшій частині швидко завойованої території утримання мусульман залишалося слабким протягом кількох поколінь. Примітно, що розширення Аравії сталося двома хвилями.

Перший використав слабкість зруйнованих сусідніх імперій. Другий, через два покоління, використав новонабуту силу мусульман, але так і не зміг відштовхнути кордони. Насправді чудово, наскільки стійкими є периферія ісламу з тих пір, за винятком втрати Іспанії християнської реконкісти та мусульманських набігів до Індії, на Балкани та до Ост-Індії. Але ці події наступали сторіччя, а остаточні військові тріумфи ісламу були досягнуті не арабами, а турками.

Послухайте розповідь про розвиток наукових знань та встановіть відповідність між ім'ям вченого та наукою, в якій він зробив відкриття:

Медицина
Географія
Фізика
Математика
Астрономія

2, 4, 8
1, 7
5
6
3

Ібн Баттута
Ібн Сіна
Аль-Біруні
Авіценна
Ібн-аль-Хайсам
Абу-л-Вафа
Ібн Руста
Абу Бакр Мухаммед

Небажання Кеннеді вимовляти широкі думки може розчарувати спільних читачів. Його перевага жити в менш відомих епізодах, таких як завоювання Середньої Азії, а не на таких зрушеннях, як захоплення Іспанії, також з більшою ймовірністю порадує вчених, ніж мирян. Історики можуть помилятися і Кеннеді, покладаючись на текстові докази більше, ніж археологію.

Опис країн; карти країн та морів

Повідомлення Усами бен Ладена зворотне. Для бен Ладена і тих, хто слідує за ним, це релігійна війна, війна за іслам і проти невірних і, отже, неминуче, проти Сполучених Штатів, найбільша сила у світі невірних. У своїх висловлюваннях Бен Ладен часто посилається на історію. Ми можемо бути досить впевнені, що мусульманські слухачі бін Ладена – люди, до яких він звертався, – негайно підхопили натяк та оцінили його значення. Зрештою, туркам вдалося звільнити свою батьківщину, але вони зробили це не від імені ісламу, а через світський націоналістичний рух.

4. Мистецтво.
Випереджальне завдання (індивідуальне)

Послухайте розповідь про мистецтво в Арабському халіфаті та впишіть пропущені слова у тексті.

У халіфаті набули розвитку багато видів мистецтв, особливо архітектура. Знаменитою спорудою є палац еміра в іспанському місті Гранаді - _____3_____. Місцем молитви для мусульман була ____7______. У ній також зберігалися ___1_______. Іноді над мечеттю зводили ___5____. Біля мечеті зводили ____6______ – високі ______2_____, з яких скликали на молитву. Стіни будівель покривали геометричним візерунком, що називався – ____4_______.
Книги та гроші
Башти
Альгамбра
Арабески
Купол
Мінарети
Мечеть

Османський суверен був султаном, правителем певної держави; він був також широко визнаний халіфом, головою всього суннітського ісламу, і останнім серед таких правителів, які були пов'язані зі смертю Пророка Мухаммада в 632 році. Протягом майже тринадцяти століть халіфат зник, але він залишався потужним символом мусульманської єдності, навіть ідентичності, і його знищення при подвійному нападі іноземних імперіалістів та вітчизняних модерністів відчувалося у всьому мусульманському світі.

Історичні алюзії, такі як бін Ладена, які можуть здаватися незрозумілими для багатьох американців, поширені серед мусульман і можуть бути правильно зрозумілі тільки в контексті близькосхідного сприйняття ідентичності і на тлі історії Близького Сходу. Навіть концепції історії та ідентичності вимагають перевизначення для західної людини, яка намагається зрозуміти сучасний Близький Схід. Мусульманські народи, як і решта у світі, формуються своєю історією, але, на відміну деяких інших, вони гостро усвідомлюють це.

Література
Випереджувальне завдання
Послухайте розповідь про літературу та назвіть ім'я найвідомішого арабського поета.
Прочитайте його висловлювання, яка їхня головна ідея, чому вони вчать?

Лише в розумі щастя, біда без нього, Лише розум - багатство, потреба без нього.
Не вирішуй нічого необачно,
Не подумавши – діяти нема чого.

Наприклад, у 1980-х роках під час ірано-іракської війни обидві сторони вели масові пропагандистські кампанії, які часто викликали події та особи, що належать до сьомого століття. Це були не докладні розповіді, а швидкі, неповні алюзії, проте обидві сторони використовували їх у надійних знаннях, що вони будуть зрозумілі їх цільовими аудиторіями - навіть значною частиною тієї аудиторії, яка була неписьменною.

«Найважливіша прикраса людини – знання»

Сприйняття історії Близького Сходу харчується від кафедри, школами та засобами масової інформації, і, хоча це може бути, дійсно, часто є похилим і неточним, воно яскраве і потужне резонансне. У західному світіосновною одиницею людської організації є нація, яка потім поділяється по-різному, одна з яких – за релігією. Проте мусульмани схильні бачити не націю, поділену на релігійні групи, а релігію, поділену на нації. Це, безсумнівно, частково тому, що більшість національних держав, що становлять сучасний Близький Схід, є відносно новими творіннями, що залишилися з епохи англо-французького імперського панування, що послідувало за поразкою Османської імперії, і вони зберігають державно-будівельними і прикордонними демаркаціями. .

Нехай розум твої спрямовує справи. Він душу твою не допустить до зла.

Ти розумом вникни глибше, зрозумій,
Що означає для нас називатись людьми.

Весь світ людина прикрашає собою; З ним ціну предмет знаходить будь-який.

Хто нарікає на своїх вчителів,Для тих у сто разів вчення важче.

Закріплення вивченого під час уроку матеріалу.
Розмова:
У чому значення культури халіфату?
Учні повинні відзначити:
Європейці запозичили в арабів наукові знанняу галузі математики, географії, медицини; а також досягнення у народному господарстві.
Арабська культура стала своєрідним посередником у передачі середньовічній Європі багатьох досягнень античної культури.
Тест
1. Мусульманський храм називається:
1) мінарет 2) церква 3) мечеть 4) медресе
2. Ім'я видатного арабського поета, автора поеми «Шах – наме»:
1) Гомер 2) Аль-Біруні 3) Фірдоусі 4) Ібн Сіна 3. Арабські споруди були прикрашені:
1) мозаїкою 2) вітражами 3) арабесками 4) портретами Мухаммеда та халіфів
4. Вищі мусульманські школив Арабському халіфаті називалися:
1) мінарет 2) мечеть 3) медресе 4) скрипторія
5. Авіценна є автором:
1) поеми «Шах-наме» 2) підручника з алгебри
3) трактату «Канон медичної науки» 4) збірки казок «Тисяча та одна ніч»
6. В Арабському халіфаті найбільшого розквіту досягла
1) портретний живопис 2) архітектура 3) іконопис 4) скульптура

Навіть їхні імена відбивають цю штучність: Ірак був середньовічної провінцією, межі якої дуже відрізняються від кордонів сучасної республіки; Сирія, Палестина та Лівія – це імена класичної давнини, які не використовувалися в регіоні протягом тисячі років або більше до того, як вони відродилися та нав'язані європейськими імперіалістами у ХХ столітті; Алжир і Туніс навіть не існують як слова арабською мовою - те саме ім'я служить для міста і країни. Найдивовижніше, що арабською мовою для Аравії немає жодного слова, а в сучасній Саудівської Аравіїйдеться про те, що це як «королівство Саудівської Аравії» або «півострів арабів», залежно від контексту.

Підсумок уроку.
Висновок
Оцінювання
Домашнє завдання:
Пар. 10 вчити

Питання: Розгадайте кросворд з історії Арабського халіфату з робочого зошитаКрючкової з історії 1. Правитель Халіфату (5 літер) 2. Таджицько-перська мова (5 літер) 3. Місто в Палестині, захоплене мусульманами (9 літер) 4. Місто в Аравії (6 літер) 5. Житель Аравії (4 літери) 6. Столиця Халіфату при Аббасидах (6 літер) 7. Столиця Арабського халіфату у VII – першій половині VIII століття (6 літер) 8. Прилад, необхідний у мореплаванні. (6 букв) 9. Небесне світило, за поданням аль-Біруні, що знаходиться в центрі Всесвіту. (6 букв) 10. Частина світла, на яку поширилися арабські володінняу VIII столітті. (6 букв) 11. Химерний візерунок на стінах арабських будівель. (8 букв) 12. Нова віра арабів. (5 букв) 13. Вищі мусульманські школи. (7 букв) 14. Грецький учений, твори якого були знайомі арабським математикам. (6 букв) 15. Сховище рукописів у Багдаді. (3 літери та 8 літер) 16. Арабське ім'я"Глави вчених". (3 та 4 літери) 17. Палац емірів у Гранаді. (9 букв) 18. Європейське ім'я "глави вчених". (8 букв) 19. Континент, північ якого у VIII столітті був завойований мусульманами. 5 букв 20. Духовні судді мусульман. 4 літери Питання було змінено 12 Гру 2014 о 16:33


Розгадайте кросворд з історії Арабського халіфату з робочого зошита Крючкового з історії 1. Правитель Халіфату (5 літер) 2. Таджицько-перська мова (5 літер) 3. Місто в Палестині, захоплене мусульманами (9 літер) 4. Місто в Аравії (6 літер) ) 5. Житель Аравії (4 літери) 6. Столиця Халіфату при Аббасидах (6 літер) 7. Столиця Арабського халіфату у VII – першій половині VIII століття (6 літер) 8. Прилад, необхідний у мореплаванні. (6 букв) 9. Небесне світило, за поданням аль-Біруні, що знаходиться в центрі Всесвіту. (6 букв) 10. Частина світу, яку поширилися арабські володіння у VIII столітті. (6 букв) 11. Химерний візерунок на стінах арабських будівель. (8 букв) 12. Нова віра арабів. (5 букв) 13. Вищі мусульманські школи. (7 букв) 14. Грецький учений, твори якого були знайомі арабським математикам. (6 букв) 15. Сховище рукописів у Багдаді. (3 літери та 8 літер) 16. Арабське ім'я "глави вчених". (3 та 4 літери) 17. Палац емірів у Гранаді. (9 букв) 18. Європейське ім'я "глави вчених". (8 букв) 19. Континент, північ якого у VIII столітті був завойований мусульманами. 5 букв 20. Духовні судді мусульман. 4 літери Питання було змінено 12 Гру 2014 о 16:33

Відповідь:

1. Халіф 2. Фарсі 3. Єрусалим 4. Медіна 5. Араб 6. Багдад 7. Дамаск 8. Компас 9. Сонце 10. Європа 11. Арабески 12. Іслам 13. Медресе 14. Евклід 15. Дім Мудрості 16. 17. Альгамбра 18. Авіценна 19. Африка 20. Каді в 19 - 6 букв, а не 5, тому що останні дві букви, а не одна, початок іншого слова Каді

Схожі питання

  • Кросворд після 12 параграфа з історії 6 клас, робочий зошит Крючкової По горизонталі. 1. Глашатай на турнірі. (7 букв) 3. Один із примусових обов'язків залежних селян. (5 букв) 6. Примусові обов'язки залежних селян (7 букв) 7. Житло-фортеця феодала (5 букв) 9. Одна з улюблених розваг феодалів (5 букв) 11. Господарство феодала (8 букв) 13. Бойове змагання лицарів (6) букв) 14. Середньовічний кінний воїн (6 букв) 15. Бойове вбрання лицарів (4 букви) По вертикалі. 2. Помічник лицаря. (10 букв) 4. Об'єднання селян одного чи кількох сіл (6 букв) 5. Вислів, що роз'яснює сенс герба (5 букв) 8. Одяг з металевих кілець (8 букв) 10. Металева маска захисту особи лицаря (7 букв) 12 Відмітний знак роду (4 літери)
  • ДОПОМОЖІТЬ! кросворд у 15 параграфі робочого зошита з історії у 6 класі По горизонталі. 3. Люди, котрі займалися обміном грошей за плату. (6 букв) 5. Люди, які давали гроші в борг і отримували прибуток у вигляді відсотків. 10 букв 6. Область Північної Італії. (9 букв) 7. Члени цеху, які стежили за дотриманням його статуту. (8 букв) 10. Глава міської ради у Німеччині. (10 букв) 12. Об'єднання купців німецьких міст. (5 букв) 13. Почесні городяни. (8 букв) 16. Зразковий виріб. (6 букв) 19. Власник та основний працівник майстерні. (6 букв) 21. Об'єднання купців. (6 букв) 22. Одне з міст Італії, яке вело посередницьку торгівлю між Заходом та Сходом. (5 букв) 23. Назва городян у Середні віки. (7 букв) По вертикалі. 1. Об'єднання ремісників однієї спеціальності. (4 літери) 2. Глава міської ради у Франції та в Англії. (3 літери) 4. Помічник майстра, який вивчив ремесло та працював за плату. (11 букв) 8. Місто у північній Європі, центр міжнародної торгівлі. (6 букв) 9. Незалежні від влади сеньйори міста Франції та Північної Італії. (7 букв) 10. Установа, що виникла в Середні віки, що займалося зберіганням грошей та грошовими розрахунками. (4 літери) 11. Вищий навчальний заклад, що з'явився у Середні віки. (11 букв) 14. Графство мови у Франції, у Середньовіччі славилося своїми ярмарками. (7 букв) 15. Одне з міст Італії, яке вело посередницьку торгівлю між Заходом та Сходом. (7 букв) 17. Російське місто – центр міжнародної торгівлі. (8 букв) 18. Будівля міської ради. (6 букв) 20. Головна міська церква. (5 букв)
  • тепер ви це знаєте після параграфа 17 завдання 1 у робочому зошиті Крючкової історія середніх віків 6 клас По горизонталі. 3. Покаяння священикові у своїх гріхах - 8 літер 6. Церковне "розслідування" у боротьбі з єретиками - 10 літер 8. Місто, з якого прозвучало заклик до Хрестових походів - 7 літер 9. Монаша організація, створена з певними цілями - 5 літер 11 Групи середньовічного суспільства, що відрізнялися своїми правами та обов'язками - 8 букв 14. Місто в Палестині - місцезнаходження християнських святинь - 9 букв 15. Остання фортецяхрестоносців на Сході - 4 літери 19. Учасники релігійних походів на Схід - 11 літер 20. Європейське ім'я правителя сильної мусульманської держави, яка розпочала наприкінці XII століття боротьбу з хрестоносцями - 7 літер 21. Податок на користь церкви - 8 літер 22. Лицарі храмів 9 букв По вертикалі. 1. Столиця християнської держави, захоплена в 1204 році хрестоносцями - 15 букв 2. Монахи ордену, головною метою якого була боротьба з єретиками - 11 букв 4. противники церкви, які вважали головним джерелом віри тексти Святого Письма - 7 букв 5. Центр південній Франції- 5 літер 7. Грамота про відпущення гріхів - 12 літер 10. Лицарі-монахи ордену, що дбав про паломників і хворих - 12 літер 12. Беззаперечні істини християнства - 7 літер 13. Ченці злиденного ордену, що виник першим з таких орденів - 6 Замок на півночі Італії, де відбулося примирення двох могутніх противників - 7 літер 17. Заборона папи римського на проведення богослужінь та релігійних обрядів на будь-якій території - 9 літер 18. Прозвання імператора Священної Римської імперії, учасника Третього Хрестового походу -
  • Допоможіть розгадати кросворд! Параграф 22 Завдання 2 у робочому зошиті для 6 класу Крючкової 1. Дізнайтеся за контуром і підпишіть, як називається ця частина суші, оточена з трьох сторін водою. (2 слова 11 літер та 10 літер) 2. Відвоювання християнами захопленої арабами території (10 літер) 3. Королівство на заході цієї частини суші. (10 букв)) 4. Королівство, що виникло результаті об'єднання двох держав під владою подружжя.(7 букв) 5. Головне містообласті, звільненої останньої під час Реконкісти. (7 букв) 6. "Країна замків". (8 букв) 7. Столиця однієї з мусульманських держав. (7 букв) 8. Одне з християнських королівств північ від цієї частини суші. (6 букв) 9. Столиця Португалії. (8 букв) 10. Мусульманські володіння Іспанії. (9 букв) 11. Королівство, що у горах північ від цієї території. 7 букв 12. Поселення, у якого війська християнських держав розбили мусульман - 4 слова, 3 букви 5 букв 2 і 6 букв.